Magyarország első mozgás kereső és kategorizáló oldala.

Megye

17 éves és VILÁGBAJNOK!

Szenzációs teljesítmény: egy 17 éves magyar srác lett a teremíjász világbajnok!

Orosz Viktor nyerte az ankarai teremíjász-világbajnokság junior csigás versenyét. A debreceni Letizia SC sportolója a döntőben szoros küzdelemben, egypontos különbséggel győzte le görög ellenfelét. Orosz Viktor harmadik korosztályos világbajnoki címét szerezte, ugyanis 2014-ben a juniorok, tavaly pedig az ifjúságiak között is a legjobbnak bizonyult.


IMG 0784meret

 -         Világbajnok lettél ismét, amihez gratulálunk. Hogyan jutottál el eddig?

-         Kell hozzá heti 1000-1200 lövés kb., és a pontszámok meglövése, ami azt jelenti, hogy 590 pont teremben - ez kell a nagy versenyekhez. Konkrét válogató nincs igazából, a minősítő versenyek és az országos bajnokság, amivel ki lehet jutni a vb-re.

-         Hogyan épül fel a vb?

-         Egy vb úgy néz ki, hogy az érkezés után a hivatalos edzés jön, van egy technikai ellenőrzés, vagyis átellenőrzik az íjakat, hogy megfelel-e a szabályrendszernek. Majd megnézzük az íjak eltéréseit a hazai és az ottani körülmények között, itt olyanokra kell gondolni, hogy például a versenynek helyet adó teremben, mondjuk más a páratartalom. Ez esetben alacsonyabbat lövünk. Technikailag egyébként ez nem változtat sokat, csak az irányzékon kell állítani. Szóval úgy kezdődik, hogy 60 lövéssel kezdünk, minden lövés 10 pont, így maximum 600 pontot lehet elérni. Én 593 ponton kvalifikáltam ifi-be. Ezután összesorsolnak bennünket egy fésűbe, ahol az első az utolsóval, a második az utolsó előttivel kerül össze és így tovább, és jön egy egyenesági kieséses verseny. Az első pár ember kiemelt volt, így nekem nem kellett lőni. Ezután, amikor becsatlakoztunk 3x15 lövéses versenyen a max. 150-ből 148 pontot lőttem, majd jött a döntő. Azzal a sráccal kerültem össze, aki a rangsort elhozta első helyen, én egy ponttal lőttem kevesebbet. Vele lőttem az aranydöntőt, ami szintén 15 lövés, max. 150 pont, csak ott már felváltva kellett lőni. Ahogy lennie kell: nagy színpad, mindenki minket néz stb. Komoly érdeklődés volt egyébként, egy hatalmas kongresszusi központban 250-260 versenyző volt. Egy országból 3 ember juthat ki. Összehasonlításképpen a januári Franciaországi Világkupán 1200-an voltunk.

-         Amúgy mi magyarok a világélvonalban hol vagyunk teremíjászatban?

-         A teremíjászatot én képviselem.Edzőpartnerem Bertalan Zoltán. Más városok képviselőivel versenyeken azért találkozom.

-         Te mikor kezdted?

-         9 voltam, mikor megkaptam az első íjamat, és 10 évesen kezdtem versenyezni. Az tetszett benne, hogy nyugalmas sportág, nem kell rohangálni. Apumtól kaptam egy íjat, hozott egyet a FeHoVá-ról, aztán kipróbáltam, tetszett, majd jöttek a versenyek.

-         Mi kell egy edzéshez?

-         Kell egy íj…. és kb. ennyivel majdhogynem végig lehet csinálni egy edzést, mondjuk egy vesszőfogó nem árt hozzá és brutál mennyiségű lőlap kell. Ezek a lőlapok, amiket mi használunk, ponyva lőlapok, ami nem egy szakadós típus, de még így is elhasználunk egyet-kettőt egy edzés alatt. Míg mondjuk a papír lőlap, amit versenyem használunk, nos egy 60 lövéses versenyen 2-3 lőlap-csere van, egy edzésen pedig 200 lövés. Egy edzés 2,5-3 óra. 300 lövés 4-5 óra. Szüleim cégének telephelyén egy termet alakítottuk át lőteremnek, egyébként édesapám az edzőm.

-         Amúgy a teremíjászatnak mik a specialitásai? Merthogy az íjászathoz a hétköznapi ember a szabadban való, bábura lövést társítja és itt ki is fullad.

-         Két fő ága van az íjászatnak. Van az egyik, a tradicionális íjászat, a hagyományőrzés. Mi nem ezt csináljuk. Mi a versenysportot képviseljük, ennek egyik ága a teremíjászat, a másik a szabadtéri. Ezen kívül van a 3D íjászat, amely a vadászíjászat szimulálása, meg van a terepíjászat, amely valahol a kettő között, tehát egy terepen megyünk körbe-körbe, és céltáblákra lövünk, világverseny mindegyikből van. A legjelentősebb szerintem a pályaíjászat, bár ezzel lehet vitatkozni, mindenesetre ez van az olimpián.

IMG 0840jomeret

-         Mi az idei menetrend?

-         Most egy kis pihenés, majd kezdődik a felkészülés a komoly versenyekre. Jön a felnőtt EB, két felnőtt európai GP, két felnőtt Világkupa, meg egy ifi Európa Kupa és egy ifi EB, Európa Kupák. Szeptember 10-én lesz az utolsó verseny, tehát komoly szezon előtt állunk.

-         Miben segít egy edzőpartner? - ezt már a leginkább szakavatottól, Bertalan Zoltántól kérdezem, akit Viktor edzőpartnere.

-         Mindenképpen egy versenyszituációt tud teremteni. Most már én is fejlődök, egyre többet lövök, egyre több pontszámmal, néha már megszorongatom Viktort. Mindez ad egy versenyszituációt, ráadásul nem unja magát az ember, mert valljuk be, ha valaki ezt egyedül csinálja, akár kint 50 méteres pályán, akár teremben, az unalmas lehet. Egy edzőpartnerrel tudunk beszélgetni, akár egy versenyhelyzetet át tudunk beszélni, tudunk állítani az íjakon stb. Ehhez kell egy edző, aki mindezt kívülről szemléli.

-         Hogy kell lőni egy íjjal?

-         Ezt nehéz elmondani, igazából vannak technikák. Én ún. csigás íjjal lövök, ezt felhúzzuk, ennek az íjnak van egy fala, vagyis kihúzom és megakad, és ott marad. Mindenki teljesen máshogy lő. Van több oldógép, ami a célzáshoz kell, ez olyan, mint egy puska elsütő szerkezete, egy gombnyomás.

-         Mennyire igényel ez nagy erőnlétet?

-         Többet, mint gondolnánk, sokat segít. Alapvetően nem kell nagy erőt kifejteni, de hosszú távon nagyon el tud fáradni az ember. Heti háromszor másfél óra kondi edzés azért kell hozzá, hogy egyáltalán elbírjam az ötkilós íjat, aminek nagy a tehetetlensége.

-         Mi történik a civil életedben?

-         Nem bővelkedem a szabadidőben. 17 vagyok és a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban vagyok mat.-fiz. szakos. Ez eleve nem hagy sok szabadidőt. Szezonban minden délután 2,5 – 3 óra lövés. Ősz végéig, majd szezon után tavasszal megint.

-         Mindketten válogatottak vagytok, ez felveti bennem a kérdést, hogy jobb szó híján, oltalmaz-e valaki, tehát van-e egy nagy ernyőszervezet, amihez tartoztok?

-         Létezik a Magyar Íjász Szövetség, ők neveznek a nagy versenyekre, nekik van joguk erre. Ők támogatnak, szerintem minden idei versenyem ők fizetik majd.

-         Aki szeretne ebbe belevágni, hogy kezdjen hozzá?

-         Menjen el egy egyesületbe. Mi mindketten a debreceni Letizia SC-ben kezdtük. Ott például ki lehet próbálni az összes íjkategóriát, komoly edzői háttér van. A szövetségnek 150 tagegyesülete van az országban, 40-50-ből kerülnek ki a sportolók a pályaversenyekre, a többiek a vadászíjászat felé mozdultak el. Mondhatni ez a népszerűbb, ez egy hétvégi szórakozás az egész családnak, egy erdei sétával összekötött jó hangulatú verseny.

-         Köszönöm a beszélgetést és sok sikert a továbbiakban!

-         Köszönöm én is!
IMG 0806jomeret

Tasi Tibi

Go to top